Haemophilus influenzae - czy jest groźna?

Witam. Jestem mamą ponad 2- letniego chłopca. Od pewnego czasu syn zaczął kaszleć ponad pół roku temu i praktycznie co miesiąc, dwa kończy się to zapaleniem oskrzeli i antybiotykiem. Coraz dłużej przebiega proces jego wyleczenia. Pediatrzy twierdzili, że to wina migdału. Ostatnio trafiłam do innego pediatry, który zrobił wymaz z nosa i wystąpiła bakteria haemophilus influenze. Mimo, iż był szczepiony na tą baketrię, bo występuje w podstawowych szczepieniach. Pediatra powiedział, że należy go po wyleczeniu po raz kolejny zaszczepić. Moje pytanie to: czy ta bakteria jest bardzo groźna, czy może zarazić inne dzieci, czy szczepionka jest płatna? Co z wychodzeniem na dwór takiego dziecka i kontaktem z innymi dziećmi? Byłabym wdzięczna za odpowiedź. Czy przed szczepieniem powinna zrobić wymaz nosa po raz kolejny? Czy uchroni ona go od zapalenia oskrzeli?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Haemophilus influenze jest pałeczką gram ujemną. Wyróżnia się kilka podtypów tej bakterii - bezotoczkowe oraz otoczkowe (a,b,c,d,e,f). Bakterie bezotoczkowe raczej nie są przyczyną groźnych chorób i często są obecne w prawidłowej florze bakteryjnej dróg oddechowych.

Natomiast szczepy otoczkowe mogą odpowiadać za wiele chorób, w tym za zapalenie górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie nagłośni, zapalenie opon mózgowo rdzeniowych.

Szczepienia przeciw hemophilus influenze jest szczepieniem od pewnego czasu obowiązkowym. Szczepionka zabezpiecza przed typem b bakterii. Jest on odpowiedzialny za większość poważnych infekcji.

Zachęcam do powtórnego odwiedzenia pediatry i po pierwsze ustalenie jaki typ bakterii został wykryty w posiewie, gdyż bezotoczkowe hemophilus mogą występować w prawidłowej florze bakteryjnej.

Natomiast nie jest to jedyna bakteria która może być sprawcą infekcji dróg oddechowych i gwarancji, że nie beda one występować niestety nie ma.

Pozdrawiam.