Możliwość zarażenia ospą w 14. tygodniu ciąży

Dzień dobry Mam 30 lat.Jestem w 14 tygodniu ciąży. W dniu wczorajszym miałam kontakt z dzieckiem u którego wykluła się dziś ospa. Nie chorowałam na ospę lecz jako dziecko miałam kontakt z osobami chorymi na ospę i nie zarażałam się. Czy istnieje szansa ,że i tym razem się nie zaraziłam. Bardzo się martwię.

Po pierwsze błyskawicznie trzeba sprawdzić u pani miano odporności na ospę. Mogła pani w dzieciństwie chorować z małą ilością zmian na skórze, przez co pani matka neguje chorobę u pani. Jeśli jest odporność to nie ma problemu. Gdy nie jest pani odporna, to w przeciągu trzech dni należy podać pani surowicę odpornościową. Jedyny ośrodek jest właśnie w Warszawie. Proszę zgłosić się do Pomocy Całodobowej.

Niestety pewne ryzyko jest. Proszę wykonać badania immunologiczne przeciwko wirusowi ospy i półpaśca (przeciwciała przeciwko VZV klasy IgA, IgG)
Dalsze decyzję zależnie od fazy ciąży ( 14 tyg to wcześnie ) i objawów.
Następnie: 1. obserwacja, 2. immunoglobulina a-VZV, 3. acyklovir Decyzje podejmuje Ginekolog-Położnik, może porozumieć się i specjalistą chorób zakaźnych, immunologiem.
Ma Pani czas :)
Miłych i Spokojnych Świąt
dr med. Andrzej Sawicki