Mrowienie i drętwienie ręki i nóg u 30-letniej osoby

Dzień dobry. Mam 30 lat, od kilku miesięcy odczuwam problemy z prawą ręką i nogą. Mianowicie mrowią i drętwieją zwłaszcza podczas spoczynku, przed snem.Rtg kręgosłupa szyjnego wykazał zniesienie lordozy fizjologicznej, przy czym odległość między kręgami jest zachowana. Neurolog po rozmowie i bez żadnych dalszych badań stwierdził, że to nie jest raczej od kręgosłupa, że wynik rtg jest prawidłowy, zalecił konsultację reumatologiczną. Czy powinnam mimo to udać się do ortopedy?

Aleksander Ropielewski

Trudno jest mi to stwierdzić bez możliwosci przeprowadzenia badania, jednak w przypadku wykluczenia przyczyny neurologicznej należy wykluczyć przyczynę ortopedyczną dolegliwosci.

Badanie rtg jest badaniem bardzo ogólnym i tak naprawdę niewiele wnosi w diagnostyce tego typu objawów jako całości. Jeżeli objawy spowodowane są osobno zmianami w odcinku szyjnym i osobno w odcinku lędźwiowym, badanie rtg też niewiele wniesie do diagnostyki. Jeżeli chce Pani udać się do ortopedy to proponuję wykonać wcześniej MRI kręgosłupa.
Przyczyn drętwienia jest wiele i nie wszystkie związane są z kręgosłupem.