Mucha w krtani, która wpadła podczas biegania

Witam! Dziś podczas wieczornego biegania wpadła mi przy wdechu mucha do krtani (coś wielkości komara), zacząłem kaszleć, ale nic nie wypadło. Do tej pory (po 2 godzinach) czuje drapanie w krtani i che mi się kaszleć. Proszę o odpowiedź, czy owad może przedostać się dalej do płuc i wywołać jakąś infekcję, czy mogę to zbagatelizować?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, przede wszystkim należy obserwować swój stan zdrowia. Istnieje duża szansa, że wskutek kaszlu, a następnie dzięki ruchowi rzęsek pokrywających drogi oddechowe owad trafi do przewodu pokarmowego. Jeżeli owad pozostanie jednak w oskrzelach, to może spowodować miejscowy stan zapalny (takie powikłanie po "wessaniu" owada obserwuje się jednak rzadko), pojawi się gorączka, kaszel i wtedy kontakt z lekarzem będzie konieczny.