Końska mucha i skutki jej ugryzienia

Dzień dobry, nazywam się Robert i dwa dni temu świętowałem swoje urodziny. Zrobiłem małą imprezę w plenerze, wszystko się dobrze układało, pogoda dopisała, a jedyną przeszkodą było wyjątkowo dużo rożnego robactwa latającego w powietrzu, szczególnie much końskich. W trakcie imprezy w pewnym momencie poczułem, że coś mnie ugryzło. Nie przejąłem się tym zbytnio, bo nie raz mnie coś ugryzło, ale teraz ręka mi spuchła, nasilał się ból, wiec nie mając nic pod ręką zrobiłem sobie okłady z cebuli. Znajomi stwierdzili, że musiała mnie ugryźć mucha końska, a faktycznie jak wspomniałem latało tego sporo. Moje pytanie brzmi czym złagodzić ból i usunąć opuchliznę? Czy powinienem udać się do lekarza, czy próbować się leczyć samemu? Jakie skutki może nieść ugryzienie muchy końskiej, czy mogła wystąpić jakaś reakcja alergiczna? Na jakie objawy powinienem zwrócić szczególną uwagę?
ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Miejscowo proszę zastosować maść na ugryzienia typu Fenistil oraz zimne okłady z altacetu/octu. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy ogólne, tj. bóle stawów, gorączka, dreszcze czy też zaburzenia rytmu serca proszę skonsultować się z lekarzem.

Magdalena Mroczek

Mucha końska to owad, który posiada bardzo silny jad. Najczęściej owad ten występuje przy zbiornikach wodnych. Jest to jusznica, należąca do rodziny bąkowatych. Najbardziej niebezpieczne są samice muchy końskiej. Są one aktywne głównie w ciągu dnia. Ugryzienia samicy muchy końskiej są szczególnie bolesne, ponieważ bez zastowania znieczulenia rozcinają one skórę ludzką, a potem zlizują z jej powierzchni krew.

Ukąszenie przez muchę końską jest niebezpieczne i bolesne. Moze prowadzić do opuchlizny oraz do powstania stanu zapalnego. Rumieńskórny moze dochodzić do znacznych rozmiarów, a skóra w tym miejscu ulega ociepleniu. Poza tym występuje świąd, należy jednak pamiętać, aby nie drapać miejsca po ukąszeniu, bo może dojść do nadkażenia bakteryjnego rany.

Jesli chodzi o leczenie, to miejsce po ugryzieniu można okładac kostkami lodu. Poza tym można stosować łagodzące okłady z rumianku oraz ze śmietany lub ze zsiadłego mleka. Poza tym można kupić fenistil żel-preparat dostępny w aptece bez recepty i smarować go na zmienione miejsce kilka razy dziennie. Zapobiega on powstawaniu stanu zapalnego. Po ugryzieniu można przyjmować wapno. Jesli stan zapalny dookoła miejsca ugryzienia ulegnie znacznemu powiększeniu, wtedy niezbędna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Występowanie stanu zapalnego może trwać od 4 do 15 dni po ugryzieniu muchy końskiej.

Ważna jest też profilaktyka ugryzienia. Należy ubierać się w ubrania z długim ękawem. Profilaktycznie można zastosować na skórę środek nazywany permetyną.