Do jakiego lekarza się udać z tym męczącym kaszlem?

Od października mam problem z męczącym kaszlem, chrypką i wydzieliną w gardle. Kaszel dokucza mi w ciągu dnia, w nocy jest wszystko okej. Byłam kilka razy u lekarza rodzinnego - osłuchowo i oglądowo podobno wszystko okej. Testy na covid - wszystkie negatywne. Jak kaszlę to czasem odrywa mi się wydzielina, którą mam w gardle, ale w bardzo małych ilościach - jest koloru przezroczystego. Denerwuje mnie już ten kaszel, wszyscy na mnie podejrzliwie patrzą jak zaczynam kaszleć i chrząkać, a jak już zacznę to ciężko mi przestać. Czuję jakby ciągle drapało mnie to gardło. Do tego czasem cieknie mi z nosa. Zwykle po wysiłku i przy zmianie temperatur typu wejście z zimnego do ciepłego i na odwrót. Nie wiem już do jakiego lekarza się z tym udać. Jeśli to ma jakieś znaczenie: nie palę i nigdy nie paliłam nałogowo, nie nadużywam alkoholu, staram się zdrowo odżywiać i uprawiam sport.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

kaszel jest objawem, który w znakomitej większości przypadków jest objawem choroby dróg oddechowych górnych lub dolnych. Niemniej jednak niejednokrotnie jest związany z chorobami serca czy sezonowo z alergiami. Z Pani relacji zawartej w pytaniu wynika, że była Pani już kilkukrotnie u lekarza rodzinnego i badanie osłuchowe wypadło dobrze. Dodatkowo wykonywała Pani wielokrotnie testy na Covid- 19, które miały negatywne wyniki. Bardzo dobrze, że poddała się Pani wstępnie diagnostyce. Wydaje się jednak, że ciągle utrzymujący się kaszel wymaga większej uwagi i poszerzenia diagnostyki. Mogłaby Pani skorzystać z porady laryngologa lub pulmonologa oraz ewentualnie alergologa. Na początek jednak konieczne będzie wykonanie na przykład RTG klatki piersiowej oraz podstawowych badań laboratoryjnych (morfologii krwi z rozmazem, OB., CRP, poziomu hormonów tarczycy czy prób wątrobowych). Na podstawie zebranych wyników badań oraz oceny Pani stanu ogólnego możliwe będzie podjęcie przez lekarza dalszych decyzji co do diagnostyki oraz wdrożenia ewentualnego leczenia. Z tego też względu zachęcamy do ponownego kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kaszel

https://portal.abczdrowie.pl/suchy-kaszel-przyczyny-diagnozowanie-domowe-sposoby

https://portal.abczdrowie.pl/kaszel-suchy-i-mokry-poznaj-roznice-i-sposoby-leczenia

https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-kaszel

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.