Co robić z suchym kaszlem po Covid?

Witam, Przeszedłem koronawirusa w styczniu, nie miałem poważnych objawów. Tylko utrata węchu i smaku i gorączka przez jeden dzień. Jednak do tej pory męczy mnie suchy kaszel. Dodam że niestety palę papierosy. Czy jest jakiś sposób na taki kaszel po covid? Czy udać się do specjalisty?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dolegliwości towarzyszące infekcji koronawirusowej czy też będące powikłaniem po jej przebyciu leczy się objawowo.

Więcej informacji na temat suchego kaszlu pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/suchy-kaszel-przyczyny-diagnozowanie-domowe-sposoby.

Podobnie jak w infekcji mającej inną etiologię niż covid-19 suchy kaszel może trwać jeszcze przez kilka tygodni po jej zakończeniu. Suchy kaszel towarzyszący infekcji covid-19 podrażnia tkankę płucną, dlatego jest uporczywy, duszący i powodujący dolegliwości bólowe.

Leczenie tego kaszlu – jeżeli jest on pozostałością po infekcji – polega przede wszystkim na nawilżaniu dróg oddechowych oraz stosowaniu leków przeciwkaszlowych, które mają na celu wyciszenie kaszlu.

Zachęcam do lektury naszego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-jak-dlugo-zajmuje-chorym-powrot-do-normalnego-funkcjonowania.

Niemniej nie należy stosować żadnych leków i suplementów diety na własną rękę. Jeżeli kaszel jest uporczywy i trwa długo, to należy skonsultować się z internistą z przychodni POZ. To on zadecyduje o leczeniu na podstawie skrupulatnie zebranego wywiadu oraz, jeśli uzna to za konieczne, skieruje Pana do specjalisty. Niewykluczone, że w tym wypadku wskazane byłoby wykonanie badania RTG, by upewnić się, że infekcja SARS-CoV-2 nie poczyniła w tkance płucnej większych szkód.

Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-koronawirus-niszczy-pluca.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dzień dobry,

Nie jest rzadkością, że po infekcji wirusowej (w tym po COVID-19) utrzymuje się suchy, męczący kaszel. Najczęściej ustępuje on do mniej więcej 8 tygodni. Oczywiście fakt, że pali Pan papierosy nie pomaga w tej sytuacji. Zalecam udać się po poradę antynikotynową oraz konsultację odnośnie trwającego kaszlu. Lekarz po badaniu przedmiotowym i podmiotowym będzie w stanie ocenć zasadność rozszerzenia diagnostyki np o badanie RTG klatki piersiowej.

Do leczenia objawowego suchego, męczącego kaszlu można użyć leków dzialających ośrodkowo np Dekstrometorfan (Acodin) albo obwodowo Lewodropropizyna (Levopront)- po wykluczeniu przeciwwskazań.