Co robić z takim suchym kaszlem?

Witam. Od ok 4 tygodni zaczął się u mnie kaszel, suchy taki duszący, w dodatku zaczęły się bóle głowy. Trzy tygodnie temu pani doktor przepisała mi pectodrill który miałem stosować 3 razy dziennie, do tego lek osłonowy i antybiotyk amoksiklav, i paracetamol. Po tygodniu sytuacja się nie zmienia a doszła skaczącą gorączka i ból w środkowej części klatki piersiowej. Kolejny lekarz telefonicznie (poprzedni również telefonicznie) zalecił zmianę antybiotyku na klacid i odstawić pecto drill, zalecił również javesto raz dziennie. Mija kolejny tydzień sytuacja się nie zmienia. Na chwilę obecną po kolejnej konsultacji Telefonicznej pan lekarz stwierdził że to już za długo wystawił zwolnienie już tylko na 5 dni i zalecił wziewnik budezonid. Na chwilę obecną mam już trzeci tydzień na lekach, gorączkę która nadal skacze między 36.6-38stopni, kaszel który z suchej zmienia chyba formę na mokry gryzący ale to może być spowodowane długością kaszlu, bóle głowy i nadal bóle w klatce piersiowej. Wiek 30 lat. Mężczyzna.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

brak skuteczności antybiotykoterapii i utrzymujące się dolegliwości wskazują na charakter wirusowy, a nie bakteryjny, infekcji. Objawy mogą wskazywać na grypę lub covid-19 – sugeruje to zwłaszcza utrzymująca się przez długi czas gorączka oraz suchy, bezproduktywny kaszel, który powoduje ból w klatce piersiowej. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-jak-rozpoznac-chorobe-i-jak-sie-przed-nia-chronic.

Ponieważ obie choroby leczy się objawowo, dopóki nie występują powikłania czy nasilenie dolegliwości, sugeruję stosowanie leków wziewnych przepisanych przez lekarza oraz łagodzenie suchego kaszlu za pomocą syropu (pomocny będzie zwłaszcza gdy nie jest Pan w stanie rozpoznać, z jakim kaszlem ma Pan do czynienia) lub domowych metod przeciwdziałających kaszlowi. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/kaszel-domowe-sposoby.

Proszę pamiętać o zbijaniu temperatury, gdy przekroczy 38-39 stopni Celsjusza, piciu wody i/lub naparów ziołowych w dużej ilości oraz suplementowanie witamin C, D3 oraz cynku. Więcej porad zostało zawartych w wywiadzie z lekarzem: https://portal.abczdrowie.pl/dbaj-nie-panikuj-jak-leczyc-covid-19-w-domu-lek-michal-domaszewski-tlumaczy-najnowsze-wytyczne.

Jeżeli, mimo zastosowanego leczenia, Pana stan nie ulegnie poprawie w najbliższym czasie, konieczne będzie rozważenie konsultacji z lekarzem oraz być może modyfikacja leczenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.