Mylenie kolorów a daltonizm u 6-latka

Mój synek ma szesc lat myla mu sie kolory podejrzewam ze moze miec daltonizm na czy polega te badanie . On pare razy powie dobrze na dany kolor a nieraz jak sie uprze to na biały mówi ze czerwony.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Daltonizm to jedna z postaci tzw. ślepoty barw. Polega najczęściej na kłopotach z rozróżnianiem zieleni i czerwieni. Okuliści posługują się tzw. testem Ishihary, by wykryć i sklasyfikować różne postaci daltonizmu. Test przeprowadza się, korzystając z tablic pseudoizochromatycznych. Tablice przeznaczone dla małych dzieci zamiast cyfr mają proste obrazki. Mają różne kolory, ponieważ ślepota barw może mieć różne postaci. Dziecko, które prawidłowo widzi kolory, powinno bez trudu dostrzec ukryte w tle linie. Do przeprowadzenia testu nie są potrzebne jakieś specjalne warunki. Wystarczy naturalne oświetlenie. Plansze należy oglądać z odległości 30–40 centymetrów.