Na co może wskazywać ta zmiana na języku?

Witam, Mam pytanie odnośnie zgrubienia ( małej grudni przy końcu języka, pośrodku, trochę po prawej stronie, w środku języka. Nie występują żadne objawy, zaczerwienienie, nalot czy bolesność. Wyczułam ją niedawno. Czy tak powinno być? Czy to może to oznaczać jakaś patologiczną zmianę?
KOBIETA, 27 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko bez odpowiedniego badania określić, czym może być opisywana przez Panią zmiana. Jeżeli nie występują u Pani żadne dolegliwości bólowe, może to oznaczać, że nie ma powodów do niepokoju i zgrubienie jest po prostu cechą anatomiczną.

W innych przypadkach zmiana może być spowodowana np. przetarciem języka zębami lub pokarmem co skutkuje pojawieniem się w tym miejscu podrażnienia.

Jeśli zauważy Pani, że zgrubienie utrzymuje się przez dłuższy czas (powiedzmy dwa tygodnie lub dłużej), warto skonsultować się z lekarzem lub dentystą. Zmiany w jamie ustnej powodujące dyskomfort, zawsze powinny być sprawdzone przez specjalistę.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/krosta-na-czubku-jezyka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zgrubienie-na-jezyku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.