Nonpres a choroby serca

Witam serdecznie mam 32 lata i od kilku miesięcy moim problemem jest wyższe ciśnienie niż powinno być. Byłem u lekarza  miałem robione podstawowe badania  ekg echo serca miałem tez założony holter Po tych wszystkich badaniach lekarz przepisał mi leki nonpres i beto zk. mam pytanie, chciałbym dowiedzieć sie na co są te leki, w szczególności nonpres. W ulotce przeczytałem wszystko i trochę się zaniepokoiłem czy ja mam jakąś chorobę serca czy nonpres przepisuje się tez na inne choroby niż nadciśnienie.  Jestem jeszcze młody wiec nie spodziewałem się innych poważniejszych chorób a informacje, jakie znalazłem na temat leku nonpres są niepokojące. Chciałem również zapytać czy nonpres można łączyć z alkoholem? Lubię się czasami zabawić i nie chciałbym żeby nonpres mnie w tej kwestii ograniczał. Prosze bardzo o odpowiedz. Serdecznie pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Nopres to lek, w którym substancją czynną jest eplerenon. Jest to lek moczopędny z grupy antagonistów aldosteronu. Eplerenon zapobiega wiązaniu aldosteronu z jego receptorami i w ten sposób uniemożliwia wzrost ciśnienia tętniczego. Lek ten sprawia, ze sód wydalany jest w większych ilościach, zapobiega natomiast wydalaniu potasu. Z tego powodu zaliczany jest do leków oszczędzających potas. Lek szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Stosowany jest ze wskazań sercowo-naczyniowych. Wskazany jest w leczeniu skojarzonym z beta-blokerami w celu zmniejszenia ryzyka umieralności i chorobowości z przyczyn sercowo-naczyniowych u chorych w stanie stabilnym z zaburzeniami czynności lewej komory serca (frakcja wyrzutowa lewej komory nie większa niż 40%) oraz klinicznymi objawami niewydolności serca po przebytym niedawno zawale serca.

Beto zok jest z kolei lekiem z grupy beta blokerów. Substancja czynną jest metoprolol. Leki z grupy beta blokerów wykorzystuje się w kilku wskazaniach. Jednym z nich jest leczenie nadciśnienia tętniczego oraz w leczeniu pacjentów z chorobą niedokrwienną serca. Poza tym lek stosuje się w leczeniu objawowej, przewlekłej niewydolności serca z zaburzoną czynnością lewej komory.

Wygląd na to, że w badaniu echo serca lekarz wykrył pewne nieprawidłowości. Leki te przepisywane są nie tylko na nadciśnienie. Czy nadciśnienie było już u Pani wcześniej rozpoznane? Jeśli tak to jakimi lekami je leczono i czy łatwo poddawało się leczeniu? Najlepiej będzie jeśli wprost zapyta Pani lekarza, który przepisał leki o diagnozę i o dalsze postępowanie. Jest to też ważne dla Pani, w razie gdyby pojawiły się jakieś nowe objawy lub w kwestii modyfikacji niektórych czynników ryzyka.