Diuresin SR 1,5 mg i Piramil 5 mg a potencja

Witam serdecznie. Mam 45 lat i żyje w szczęśliwym związku. Życie intymne do tej pory układało nam się dobrze i oboje byliśmy zadowoleni. Ostatnio bolała mnie dosyć często głowa, poszedłem wiec do lekarza, który stwierdził, że mam za wysokie ciśnienie ale na wszelki wypadek poszedłem jeszcze po kardiologa, który stwierdził, że z sercem jest wszystko w porządku, ale przepisał mi lekarstwa na to nadciśnienie. Chciałbym się dowiedzieć czy to prawda ze Piramil 5 mg i Diuresin SR 1,5 mg wpływają niekorzystnie na potencje u panów. Lek Diuresin  biorę już tydzień po jednej tabletce na dobę. Czy Diuresin SR 1.5 mg i Piramil 5 mg mają jakieś skutki uboczne tego typu? Proszę o informację, bo nigdzie nie mogę nic na temat leku Diuresin, a jest to dla mnie ważne. Będę wdzięczny za odpowiedź. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Piramil czy ramipril jest to lek należący do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny, który jak wszystkie preparaty z tej grupy, hamuje powstawanie angiotensyny II, substancji powodującej skurcz naczyń oraz pobudzającej uwalnianie aldosteronu. Jest on stosowany rutynowo w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Na ulotce leku wymienione jest wiele działań niepożądanych, nie znaczy to jednak, ze wszystkie wystąpią u Pana. Uważa się, że lek należy przyjmować do momentu aż skutki pozytywne wynikające z przyjmowania leku przeważają nad skutkami negatywnymi wynikającymi z jego przyjmowania. Lek może wpływać na zaburzenia potencji, w tym powodować impotencję. Może on również zmniejszać libido. Jeśli to działanie niepożądane wystąpi u Pana, w takim wypadku należy zgłosić sie do lekarza, który przepisał lek. W leczeniu nadciśnienia tętniczego dostępnych jest bardzo wiele leków, zawsze można ten lek wymienić.
Do innych częstych działań niepożądanych występujących w przebiegu przyjmowania tego leku należą bólezawroty głowy, zwiększenie stężenia potasu we krwi (hiperkaliemia), objawowe niedociśnienie tętnicze, w tym ortostatyczne (np. zawroty głowy, omdlenia, zaburzenia równowagi), suchy uporczywy kaszel oraz zapalenie oskrzeli.

Duresin jest to równie lek często stosowany w przebiegu leczenia nadciśnienia tętniczego. Ponadto lek ten ma działanie diuretyczne. Substancją czynną jest indapamid. W przebiegu stosowania tego leku nie powinny wystąpić zaburzenai potencji. Wystąpić za to mogą : zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej (hipokaliemia, hiponatremia, hiperkalcemia), zaburzenia czynności serca (zaburzenia rytmu serca, zmiany w zapisie EKG, uczucie kołatania serca), niedociśnienie tętnicze (w tym ortostatyczne) oraz nadmierne osłabienie.

Zaburzenia potencji mogą, ale nie muszą pojawić się u Pana. Nie ma co wyprzedzać faktów, można rozpocząć przyjmowanie leków według zaleceń lekarza. Jeśli pojawią sie działania niepożądane, wtedy należy zgłosić się raz jeszcze do lekarza i wymienić lek lub zmniejszyć dawki.