Na co wskazuje ten wynik morfologii u 19-letniej kobiety?

Witam w robiłam w ostatnim czasie badania krwi morfologia pełna. Wszytsko wyszło mi w normie oprócz PDW 16,8 a norma od 9,8-16,2. Co to oznacza ? Mam 19 lat
KOBIETA, 20 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skrótem PDW określa się wskaźnik anizocytozy, czyli zróżnicowanie wielkości płytek krwi. W Pani przypadku wynik jest nieznacznie podwyższony, co nie musi oznaczać niczego złego.

Przekroczenie norm PDW często idzie w parze z podwyższonym współczynnikiem MPV i wówczas wskazuje to na stan chorobowy. Skoro w Pani przypadku pozostałe wyniki są w normie, to być może nieznacznie podwyższony poziom PDW nie będzie miał znaczenia.

Zawsze jednak interpretuje się pełne wyniki badań, opierając się na wieku i stanie zdrowotnym pacjenta, dlatego zachęcamy, by udać się z wynikami do lekarza rodzinnego.

Więcej na temat PDW przeczytać można tutaj:

https://portal.abczdrowie.pl/pdw-badanie-inne-wskazniki-normy-obnizony-poziom-podwyzszony-poziom

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.