Czy taki wynik badania krwi jest alarmujący?

Mam podwyższone PDW i MPV, czy powinnam się skonsultować z lekarzem? Czy to nic nie znaczy? Reszta morfologii prawidłowa.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

badanie PDW ocenia płytki krwi pod kątem ich objętości. Parametr ten rozpatruje się jednak razem z innymi wskaźnikami oznaczonymi w morfologii krwi, gdyż sam w sobie (nawet jeśli wykazuje wartość powyżej normy) nie jest traktowany jako stan alarmujący.

Podwyższony poziom PDW oraz MPV może świadczyć o infekcji bakteryjnej lub plamicy małopłytkowej. Zdarza się, że wskaźniki te bywają podwyższone w przypadku rozwijającej się białaczki, dlatego dobrze by było skonsultować się z lekarzem w tej sprawie.

Być może okaże się, że nic poważnego Pani nie dolega, ponieważ wiele zależy od tego, jak bardzo przekroczone zostały normy.

Szczegółowe informacje na temat zbyt wysokiego lub zbyt niskiego poziomu PDW znaleźć można w jednym z naszych artykułów dostępnym pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/pdw-badanie-inne-wskazniki-normy-obnizony-poziom-podwyzszony-poziom.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.