Czy taki wynik badania krwi jest alarmujący?

Mam podwyższone PDW i MPV, czy powinnam się skonsultować z lekarzem? Czy to nic nie znaczy? Reszta morfologii prawidłowa.
KOBIETA, 39 LAT 2 miesiące temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

badanie PDW ocenia płytki krwi pod kątem ich objętości. Parametr ten rozpatruje się jednak razem z innymi wskaźnikami oznaczonymi w morfologii krwi, gdyż sam w sobie (nawet jeśli wykazuje wartość powyżej normy) nie jest traktowany jako stan alarmujący.

Podwyższony poziom PDW oraz MPV może świadczyć o infekcji bakteryjnej lub plamicy małopłytkowej. Zdarza się, że wskaźniki te bywają podwyższone w przypadku rozwijającej się białaczki, dlatego dobrze by było skonsultować się z lekarzem w tej sprawie.

Być może okaże się, że nic poważnego Pani nie dolega, ponieważ wiele zależy od tego, jak bardzo przekroczone zostały normy.

Szczegółowe informacje na temat zbyt wysokiego lub zbyt niskiego poziomu PDW znaleźć można w jednym z naszych artykułów dostępnym pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/pdw-badanie-inne-wskazniki-normy-obnizony-poziom-podwyzszony-poziom.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty