Na czym polega badanie radioizotopowe?

Na czym polega badanie RADIOIZOTOPOWE ? Czy jest bezpieczne ?

Witam serdecznie,

Badanie radioizotopowe inaczej scyntygrafia, polega na podaniu dożylnym radiofarmaceutyku czyli izotopu znakowanego określoną substancją, która powoduję, że izotop jest wychwytywany przez konkretny narząd w zależności od rodzaju badania. Najczęściej stosowanym izotopem jest technet 99m. Ale oczywiście stosowane są również inne radioizotopy. Musi Pan unikać kontaktu z innymi osobami przez kilka dni po badaniu. Ale zostanie Pan o tym poinformowany przez personel Zakładu Medycyny Nuklearnej, gdzie badanie będzie wykonywane.

Pozdrawiam.