Witam serdecznie. Diagnostyczne badania izotopowe polegają na wprowadzeniu do tkanek i narządów najczęściej dożylnie, substancji promieniotwórczych (izotopów) i rejestrowaniu promieniowania gamma wysyłanego przez te substancje przez specjalne detektory znajdujące się poza ciałem pacjenta (gammakamera, skaner pozytonowej tomografii emisyjnej). Są to badania o małym stopniu inwazyjności, najczęściej w niewielkim stopniu uciążliwe dla pacjentów, wymagają zazwyczaj niewielkiego przygotowania ze strony pacjenta.
Badania radioizotopowe mają szczególne znaczenie w ocenie czynności narządów i tkanek oraz procesów metabolicznych zachodzących w organizmie człowieka, w mniejszym stopniu służą do oceny budowy morfologicznej.
Badanie PET-CT (badania pozytonowej tomografii emisyjnej) wykonywane są po podaniu znakowanej radioaktywnym fluorem 18F fluorodeoksyglukozy (FDG). Wskazaniami do wykonania badania jest ocena stadium zaawansowania choroby u pacjentów z rozpoznaniem nowotworu złośliwego oraz wspomagania planowania radioterapii poprzez dostarczanie dodatkowej informacji o aktywności poliferacyjnej komórek nowotworowych.
Wskazania do badań radioizotopowych są bardzo szerokie. Scyntygrafia stanowi ważne uzupełnienie diagnostyki chorób serca, mózgu, nerek, gruczołów dokrewnych, układu pokarmowego, układu kostnego i wielu innych. W praktyce onkologicznej badania scyntygraficzne są w wielu chorobach jednymi z podstawowych badań pozwalających dokładnie ocenić stadium zaawansowania choroby oraz wspomagać proces diagnostyczny.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Na czym polega badanie radioizotopowe? – odpowiada Bartłomiej Rawski
- Czy badanie PET-CT ma większą czułość w wykrywaniu guzów chromochłonnych i endokrynnych? – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Proszę o interpretację badania PET-CT – odpowiada Lek. Łukasz Kowalski
- Co znaczy takie badanie PET-CE? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- W jajki sposób może zaszkodzić kontakt z osobami po scyntygrafii czy badaniu PET kobiecie w ciąży? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Wynik badania PET-CT a leczenie ziarnicy złośliwej – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Czy ten wynik badania pet jest groźny? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
- Analiza badania PET u 53-letniej osoby – odpowiada Lek. Zbigniew Żurawski
- Badanie PET po operacji raka piersi – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co znaczy ten opis w badaniu PET? – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
artykuły
Medycyna nuklearna - czym jest i co leczy?
Medycyna nuklearna jest gałęzią medycyny, która z
Gałęzie medycyny korzystające z medycyny nuklearnej
Medycyna nuklearna obejmuje techniki badań obrazow
SPECT - na czym polega badanie? Wskazania i przeciwwskazania
SPECT, czyli tomografia emisyjna pojedynczych foto