W przypadku badań diagnostycznych równie ważne jak przeciwwskazania są wskazania. Ani naświetlania ani chemioterapia nie są przeciwwskazaniem do PET-u. Zwykle zresztą pacjenci w takich właśnie sytuacjach poddawani są temu badaniu.
Umożliwia ono bowiem wykrycie zmian nowotworach: pierwotnych i przerzutowych, używane jest do różnicowania wznowy procesu nowotworowego, pozwala również odróżnić zmiany łagodne od złośliwych. Jedynym przeciwwskazaniem do badania jest ciąża. Aby pokryć koszt badania z własnej kieszeni trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych, w zależności od tego, czy badamy całe ciało czy tylko jego część.
Brak przeciwwskazań nie oznacza jednak, że PET jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Wskazania do jego wykonania najlepiej rozważyć jest z lekarzem specjalistą. Pani koleżanka na pewno znajduje się pod specjalistyczną opieką i najrozsądniej będzie, gdy przedyskutuje tę kwestię z lekarzem prowadzącym.
Sam brak przeciwwskazań nie jest wskazaniem, a obok PET-u w medycynie dostępne są również inne narzędzia diagnostyczne, chociażby takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.