Wynik badania histopatologicznego piersi po operacji oszczędzającej

Jestem po oszczędzającej operacji lewej piersi. Badanie hist-pat wykazało, że węzły chłonne są wolne, natomiast zmiany w materiale mają postać raka przewodowego nieinwazyjnego DCIS z jedną mikroinwazją <1mm. Tzw. margines wolnych komórek wynosi od 1mm do 2 i 3 mm. Czy w takim wypadku jest konieczna amputacja piersi? Bożena W.?

Ostateczną decyzję podejmie zespół terapeutyczny uwzględniając podany wynik histopatologiczny, obraz mammograficzny sprzed operacji, wymiary podejrzanego obszaru, możliwości leczenia uzupełniającego i poziom ryzyka wznowy. Tylko taka decyzja może być słuszna. Podany wynik nie wskazuje amputacji jako jedynej metody leczenia.