Czy konieczne jest usunięcie sutka po operacji oszczędzającej piersi?

Witam. Jestem po operacji oszczędzającej pierś bez przerzutow i usunięciu 2 węzłów chłonnych. Węzły chłonne czyste. Usunięto guzek wielkości 13 mm wraz z marginesem zdrowej tkanki. Z racji tego że guzek był bardzo blisko sutka pani doktor rozwazala także usunięcie samego sutka. Po badaniu powiedziała że raczej nie ma takiej potrzeby ale decyzja należy do mnie. Mam pytanie czy jednak zdecydować się na usunięcie sutka aby zmniejszyć ryzyko nawrotu. Skłaniam się do usunięcia ale nie jestem pewna. Proszę o odpowiedź ponieważ czekam na radioterapie ale nie mogę rozpocząć do póki nie podejmę decyzji gdyz wtedy konieczna będzie druga ooeracja jeśli zdecyduje się na usunięcie sutka. Dziękuję z góry i pozdrawiam.

Witam,

Niestety decyzja należy do Pani jeżeli onkolodzy twierdzą, że bezpiecznie można pozostawić kompleks brodawka otoczka to tak jest. Niestety nikt nie może za Panią podjąć decyzji. Najlepiej jednak cały czas być pod opieką jednego lekarza co prowadzi Pani leczenie aby było to bezpieczne i rozsądne.

Pozdrawiam

Marek Paul