Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 4 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rak piersi - zabieg oszczędzający czy amputacja piersi?

Kilka dni temu odebrałam wynik bad hist-pat. Rozpoznanie: Ca intraductale G3 (comodo carcinoma). Konsultujący chirurg onkologiczny zaproponował 2 warianty leczenia - zabieg oszczędzający z następową radioterapią lub amputację piersi. Mam dylemat i obawy w szczególności dot. radioterapii, możliwych powikłań po radioterapii, potem ciągłych obaw, co do możliwości wystąpienia wznowy w operowanej piersi. Wiem, że amputacja piersi stanowi okaleczającą, ale radykalną formę leczenia. Zastanawiam się czy jednak nie podjąć decyzji, która zapewni mi pewność i gwarancję co do skuteczności. Zważywszy, że istnieją możliwości rekonstrukcji piersi.

KOBIETA ponad rok temu

Modyfikacja czynników ryzyka raka piersi

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy!
W opisanej sytuacji możliwe są dwa rozwiązania, które zostały Pani zaproponowane na podstawie rozpoznania histopatologicznego i określonego stopnia zaawansowania klinicznego.
Radioterapia dzisiaj jest stosunkowo bezpieczna w porównaniu z radioterapią sprzed kilkunastu lat. Oczywiście możliwe są działania niepożądane, jednakże dostępne aparaty pozwalają napromieniać dokładnie docelowe pole znacznie dokładniej i bezpieczniej. Z drugiej strony wydaje się, że operacja z założeniem radykalności daje jednoznacznie lepszy efekt.
Decyzja zależy od Pani jednakże warto ocenić wszelkie sugestie lekarza prowadzącego.
Możliwości rekonstrukcji piersi za pomocą protez są dzisiaj dość duże, to też należy wziąć pod uwagę.

Redakcja abcZdrowie.pl

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy