Interpretacja wyniku badania PET po usunięciu nowotworu odbytnicy

Witam, proszę o konsultację. Tata miał usunięty nowotwór odbytnicy w lutym 2008r. Guz nie miał żadnych przerzutów. We wrześniu 2011r. na podstawie badań kolonoskopowych i sigmoidoskopowych nie stwierdzono wznowy, ale woreczek z gazem, stwierdzono że to przetoka i skierowano na PET. Wynik tego badania wykazał normę oprócz: JAMA BRZUSZNA I MIEDNICA Rozlany wzrost metabolizmu w dystalnym odcinku jelita grubego (widoczne przewężenie) - SUv do 7.6 . W prawym płacie wątroby, do tyłu od loży pęcherzyka żółciowego, widoczny obszar patologicznego metabolizmu (zlewające się ogniska?) - wym. 49 x 29 x 44 mm i SUV 9.5. Poza tym obraz PET w normie. Węzły przestrzeni zaotrzewnej i pachwinowe niepowiększone (w CT). Proszę o konsultację, czy to ognisko? Ogniska na wątrobie to guz, a to na jelicie to wznowa, skoro TK i usg nic nie pokazały i jeżeli to guzy, czy są one duże (np. to ognisko na wątrobie 49 x 29 x 44 mm), jakie może być leczenie, czy operacja, chemio - radioterapia? Jakie są rokowania? Dziękuję!

Czy to ognisko? Ogniska na wątrobie to guz?
- Wygląda na to, że jest to guz i to być może przerzutowy. Jednak dziwne jest to, że nie wykryło go badanie TK ani USG. W takim przypadku radziłbym poszerzyć diagnostykę o rezonans magnetyczny i oczywiście skonsultować się w tej sprawie z onkologiem.
A to na jelicie to wznowa, skoro TK i usg nic nie pokazały?
- W takim przypadku trzeba wykonać kolonoskopie i pobrać wycinki ze zmiany jaka będzie widoczna w jelicie grubym. Jeśli wynik histopatologiczny wykaże tylko stan zapalny to można czuć się bezpiecznie. Raczej wygląda to na zmianę typu właśnie przetoki zapalnej co może uwidaczniać się w PET zwiększeniem metabolizmu.
Jeżeli to guzy czy są one duże (np. to ognisko na wątrobie 49 x 29 x 44 mm), jakie może być leczenie, czy operacja, chemio - radioterapia? Jakie są rokowania?
- Najpierw trzeba potwierdzić, że jest to rzeczywiście przerzut lub wznowa. Zmiana w wątrobie jest duża i lokalizacja jest niebezpieczna, więc nie będzie nadawać do leczenia chirurgicznego. Jeśli rzeczywiście stwierdzi się, że jest to nowotwór to rokowanie jest złe, a jedynie skuteczna może być tylko chemioterapia tzw. paliatywna. Oczywiście ostateczne decyzje w tej sprawie musi podjąć onkolog.