Na czym polega relaksacja przepony?

Witam ! Chciałam spytać na czym polega relaksacja przepony albo jej obustronne porażenie??? czy to zagraża życiu? może się ona w pewnej chwili zatrzymać? zawartość tlenu w płucach i dwutlenku węgla jest w takim wypadku bez zmian? pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Obustronne porażenie nerwu przeponowego powoduje unieruchomienie przepony. Może znacznie utrudniać oddychanie, być przyczyna duszności, czasami pacjent wymaga wentylacji mechanicznej.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, przepona jest najważniejszym mięśniem oddechowym, jej funkcja jest niezbędna do życia. Obustronne porażenie nerwów przeponowych jest śmiertelnym zagrożeniem. Pozdrawiam