Czy te duszności na pewno spowodowały nerwy?

Witam. Mam pytanie. Od jakiegoś miesiąca mam duszności. Jak wezmę taki głębszy oddech to mam wrażenie, że powietrze mi dochodzi tylko tak w połowie i strasznie mnie to meczy. Byłam u lekarza i stwierdził, że to z nerwów. Myślicie, że to możliwe? Fakt, miałam bardzo stresujący czas, ale boję się, że to coś innego. Nie wiem jak sobie pomóc. Chciałabym wiedzieć, czy na pewno to przez nerwy. Pomóżcie proszę.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Trudno jest zdiagnozować problem na podstawie tak krótkiego opisu. Sama duszność jest mało specyficznym objawem, który może być związany ze schorzeniami układu krążenia, oddechowego, mięśniowego i nerwowego. Jeśli lekarz wykluczył tego typu przyczyny, to należy rozważyć tło psychogenne.

Duszność często towarzyszy zaburzeniom lękowym i powstaje na skutek przeżywanego niepokoju. Powoduje on mobilizacje organizmu i napięcie mięśni, co można odczuwać jako „zaciśnięte gardło”, „ściśniętą klatkę piersiową”, „paraliż, niemożność zaczerpnięcia głębokiego wdechu”.
Duszność może być też związana z typowym dla stresu przyspieszonym, płytkim oddychaniem, które powoduje zbyt szybkie usuwanie z płuc dwutlenku węgla. Proszę pamiętać, że efekty stresu mogą pojawiać się dopiero po pewnym czasie, a część przeżywanych konfliktów pozostaje nieuświadomiona.

Jak sobie z tym radzić? Pomocne mogą być techniki relaksacji, w tym - relaksacji oddechowej.
Może Pani spróbować liczyć swoje oddechy przedłużając fazę wydechu, np. do dziesięciu.
Informacje na temat technik relaksacyjnych, książki zawierające szczegółowy instruktaż może Pani znaleźć w sieci.

Najlepiej byłoby przećwiczyć takie techniki wspólnie z psychoterapeutą. Dzięki psychoterapii mogłaby Pani również dotrzeć do przyczyn swoich objawów i nauczyć się nowych sposobów radzenia sobie ze stresem.

Serdecznie pozdrawiam