Witam serdecznie,
Trudno jest zdiagnozować problem na podstawie tak krótkiego opisu. Sama duszność jest mało specyficznym objawem, który może być związany ze schorzeniami układu krążenia, oddechowego, mięśniowego i nerwowego. Jeśli lekarz wykluczył tego typu przyczyny, to należy rozważyć tło psychogenne.
Duszność często towarzyszy zaburzeniom lękowym i powstaje na skutek przeżywanego niepokoju. Powoduje on mobilizacje organizmu i napięcie mięśni, co można odczuwać jako „zaciśnięte gardło”, „ściśniętą klatkę piersiową”, „paraliż, niemożność zaczerpnięcia głębokiego wdechu”.
Duszność może być też związana z typowym dla stresu przyspieszonym, płytkim oddychaniem, które powoduje zbyt szybkie usuwanie z płuc dwutlenku węgla. Proszę pamiętać, że efekty stresu mogą pojawiać się dopiero po pewnym czasie, a część przeżywanych konfliktów pozostaje nieuświadomiona.
Jak sobie z tym radzić? Pomocne mogą być techniki relaksacji, w tym - relaksacji oddechowej.
Może Pani spróbować liczyć swoje oddechy przedłużając fazę wydechu, np. do dziesięciu.
Informacje na temat technik relaksacyjnych, książki zawierające szczegółowy instruktaż może Pani znaleźć w sieci.
Najlepiej byłoby przećwiczyć takie techniki wspólnie z psychoterapeutą. Dzięki psychoterapii mogłaby Pani również dotrzeć do przyczyn swoich objawów i nauczyć się nowych sposobów radzenia sobie ze stresem.
Serdecznie pozdrawiam