Witam!
Zgłaszane dolegliwości mogą być związane z przeżywanym napięciem i stresem, jednak w celu wyjaśnienia wątpliwości wskazna byłaby wizyta u lekarza pierwszego kontaktu i wykonanie podstawowych badań, takich jak np. EKG, morfologia krwi, RTG płuc. Duszność jest niespecyficznym objawem i może wynikać z wielu przyczyn zdrwootnych związanych z chorobami układu uddechowego, krążenia czy np. niedokrwistością. Wykluczenie tych przyczyn jest możliwe wyłącznie po badaniu lekarskim i ewntualnych badaniach dodatkowych.
Po wykluczeniu podłoża somatycznego, można zastanawiać się nad podłożem psychicznym dolegliwości.
Zaburzenia takie określa się jako somatyzacyjne lub somatoformiczne. Występują wóczas różnego rodzaju dolegliwości i objawy sugerujące chorobę somatyczną, jednak nie znajdujące podstawy w wynikach badań lekarskich i dodatkowych.
Wzmożone napięcie i niepokój bywa przeżywany jako objawy cielesne: np. uczucie duszności, uporczywe bóle głowy, zaburzenia pracy jelit. Psychika i ciało są ze sobą związane nierozerwalnie i wywierają na siebie wzajemny wpływ. Część problemów i konfliktów wewnętrznych może być nieuświadomiona i znajdować odbicie np. w treści snów lub niewyjaśnionych objawach cielesnych.
W naszej kulturze przyznanie się do lęku, słabości jest mało akceptowane, szczególnie w odniesieniu do mężczyzn. Emocji jednak nie da się zanegować, a wspomnienia związane z negatywnymi przeżyciemi na trwałe pozostają w pamięci, jednak znajdują się w niedostępnych na codzień zasobach. Przeżywany lęk i napięcie - choć nienazwane - wywiera wpływ na organizm.
W leczeniu zaburzeń o podłożu głównie psychologicznym podstawową metodą jest psychoterapia. Istnieje wiele kierunków terapeutycznych, związanych z odmiennymi sposobami prowadzenia leczenia i i różnymi celami. Badaniem nieuświadomionych konfliktów zajmuje się np. terapia psychodynamiczna. Terapia poznawczo-behawioralna jest zorientowana na problem i dostarcza wielu użytecznych technik, jak np. trening relaksacyjny.
Polecam wizytę u psychoterapeuty.
Z pozdrowieniami