Na czym polega zabieg wazektomii?

Dzien dobry. Mam takie pytanie o zabezpieczeniu, sprawach intymnych, i same glowne o tym zabiegu wazektomii ( tak to się chyba nazywa, juz zapomnialam).. nigdy wcześniej o tym nie słyszałam, do tychczas.., do mojego nowego zwiazku i partnera,,. i to sie stalo 3 miesiąca temu,.. poznałam bardzo fajnego, milego mężczyznę, najpierw byliśmy w kontakcie online, sms, i td... bo był za granicą.. I chyba tylko około miesiąca temu temu zaczęliśmy się spotykać, Bardzo dobrze się nasza znajomość rozwija i dobrze się czujemy w swoim towarzystwie i to chyba glowne., Oczywiscie do momentu 'tego' O ktorym was i chciałabym bardzo poprosić o rade, i wiedze, ktory mialam 4 dni temu w saunie, byl to nasz pierwszy taki kontakt intymny bez zadnego stosunku, .. choc moj partner i bardzo tego chcial, widzialam juz jak jest tam bardzo podniecony, ale problem, to chyba jest we mnie, balam sie, i nie chcialam tego bez zabezpieczenia i nie wiedzialam o co tu chodzi, i chodzilo o ten zabieg wazektomi?? a Moj partner ciagle mi twierdzil ze nie zajde w ciaze., Choc ja wiem, ze to jest normalny i zdrowy mezczyna, jedynie jest po rozwodzie i ma juz 2 dzieci, (dodam ze ja tez mam corke). i ma tam wszystko w porzadku, ma wzwod i ciagle tego chce.. Ale ciagle mi twierdzil ze juz ja nigdy nie zajde w ciaze.. Jak to jest mozliwe? co jest wiadomo o ten zabieg, ciazy, i wspolzyciu po tym zabiegu?? i co ja mam robic np przy drugim naszym stosunku? jak powinien wygladac nasz ten drugi stosunek? czy np prezerwatywa potrzebna? i co sie stanie jezeli moj partner tam wlozy bez zadnego zabezpieczenia i bedzie tam mial do konca? i czy moj partner ma orgazm i cos z penisa po tym zabiegu? i co sie stanie jezeli to bedzie mial tam w srodku??
KOBIETA, 42 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

rozumiem, że partner, o którym Pani wspomina, przeszedł zabieg wazektomii. Jest to rodzaj antykoncepcji dla mężczyzn. Podczas zabiegu chirurgicznego lekarz podwiązuje i przecina nasieniowody, co uniemożliwia transport plemników. Na skutek wazektomii mężczyzna staje się bezpłodny i nie jest w stanie zapłodnić partnerki.

Nasi eksperci z zakresu urologii uważają, że całkowity brak plemników następuje po trzech miesiącach od zabiegu bądź po 30 ejakulacjach. Aby mieć pewność, można w tym celu wykonać badanie nasienia na obecność plemników. Warto dodać, że ejakulacja po wazektomii nie różni się zbytnio od tej przed zabiegiem. Jedyna różnica to przezroczysty ejakulat.

Więcej szczegółowych informacji na temat zabiegu można przeczytać w tekstach:

https://portal.abczdrowie.pl/wazektomia,

https://portal.abczdrowie.pl/wazektomia-powiklania.

Odpowiedzi na podobne pytania umieszczamy tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-praktycznie-wyglada-wytrysk-u-mezczyzny-po-wazektomii,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wyglada-ejakulacja-po-wazektomii.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.