Nabrzmiały brzuch - przyczyny

Witam. Proszę o konsultację w sprawie nabrzmiałego brzucha po posiłku, a mianowicie: dd jakiegoś czasu po każdym posiłku, czy to będzie delikatna kanapka z warzywami i wędliną, czy tez obfity obiad nabrzmiewa mi brzuch, tak jakby puchnął w górnej części. Nie jest to ból, ale uczucie nabrzmiałości i ociężałości. Jest to dla mnie dość duży dyskomfort. Bardzo często też, zaraz na początku posiłku "zapycham się" pierwszym kęsem i od razu muszę popić wodą, bo inaczej jest czkawka i uczucie ścisku w jamie brzusznej. Nie wiem co może być tego powodem, ale zaraz po posiłku muszę luzować spodnie i zaznaczam - może to być nawet jedna mała kanapka. Proszę o pomoc w tej sprawie. Mój wiek 34 lata, mężczyzna, waga 82, wzrost 170 cm, otyłość brzuszna.
ponad rok temu

Witam serdecznie!
Istnieje wiele przyczyn mogących powodować wzdęcia i problemy z dalszym spożywaniem pokarmu. Najczęściej dochodzi do nich wskutek łapczywego, szybkiego jedzenia, kiedy do przewodu pokarmowego dostaje się duża ilość powietrza. Popijanie posiłków napojami gazowanymi daje podobny efekt.
Inną przyczyną jest zespół jelita drażliwego, w którym dochodzi do zaburzeń perystaltyki  na tle nerwowym. W tym przypadku pacjenci skarżą się na częste biegunki.
Tak jak wspomniałam wcześniej, przyczyn Pana dolegliwości może być wiele, dlatego zachęcam do wizyty u lekarza rodzinnego, który będzie miał możliwość zbadania Pana brzucha oraz uszczegółowienia wywiadu. W razie potrzeby lekarz zleci odpowiednie badania umożliwiające postawienie właściwego rozpoznania i wydanie odpowiednich zaleceń.
Pozdrawiam.