Naczyniak mózgu - metody usunięcia?

Witam, mój Przyjaciel ma naczyniaka tętniczo-żylnego prawego płata skroniowego. Jest to młody chłopak, 18 lat. Podobno istnieją tylko dwie metody likwidacji naczyniaków, tj. operacja całkowitego usunięcia lub tzw. zabieg embolizacji. I tu zdania są podzielone, bo niektórzy lekarze twierdzą, że embolizacja jest tu niewskazana z powodu wielkości naczyniaka (28 x 29 x 23 mm). I czy prawdą jest, że po embolizacji trzeba brać jakieś leki i ciągle kontrolować owego naczyniaka? Z drugiej strony, jakie jest niebezpieczeństwo, że coś pójdzie nie tak przy operacji całkowitego wycięcia naczyniaka? W razie dodatkowych pytań, mogę podesłać skany wyników badań mojego przyjaciela - oczywiście za jego zgodą. Pozdrawiam, Kamil
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Kwalifikację do leczenia naczyniaka tętniczo-żylnego podejmują wspólnie lekarz prowadzący i pacjent, na podstawie badań, preferencji pacjenta, rokowania w zależności od danych metod. Ciężko jest pisać o wyższości danej metody nad inną, gdyż obie są preferowane w różnych sytuacjach. Rzeczywiście wielkość zmiany i jej lokalizacja mają wpływ na wybór metody. Ciężko określić, czy tej wielkości naczyniak bardziej nadaje się do embolizacji czy operacji.

Należy pamiętać, że operacyjne usunięcie naczyniaka określa operację naczyniową na otwartej jamie czaszki, operując w okolicach żywej tkanki mózgowej - metoda ta częściej daje różnego rodzaju powikłania - zarówno mało jak i bardzo groźne.
Metoda embolizacji, czyli operacja wewnątrznaczyniowa, pozwala oszczędzić otwieranie pokrywy mózgowej - zespół doświadczonych lekarzy w specjalistycznym ośrodku wykonującym dużo tego typu operacji ma mało powikłań.

Osobiście jestem zwolennikiem zabiegów mało inwazyjnych. Jednak, tak jak napisałem wyżej, decyzja należy do pacjenta, po rozmowie z lekarzem, po rozpatrzeniu wszystkich "za i przeciw".

Pozdrawiam i życzę powodzenia.