Nadciśnienie od roku u 18-latka

Witam. Mam 18 lat. Rok temu podczas domowego pomiaru ciśnienia wykryto u mnie nadciśnienie, moja mama przestraszona wezwała pogotowie, które zrobiło mi na miejscu echo. Wyniki były prawidłowe. Dziś znów zmierzyłem ciśnienie 159/90. Zaznaczam, że nigdy nie czułem się zle i nie miałem problemów z sercem. Teraz wiem, że muszę się przebadać. Czy rok czasu to dużo, jakie spustoszenia mogło sprawić nadciśnienie w owym czasie w moim organizmie? Proszę o odpowiedz, bardzo się boję.

Zakładając, że przez rok miał pan nieleczone nadciśnienie, to skutki dla organizmu z tego powodu są prawie żadne. Nie oznacza to jednak, że można dalej lekceważyć ten problem. Jeśli jest ciśnienie podwyższone trzeba zastosować leki, żeby za 10-20 lat nie było zawału lub udaru. Warto tez zastanowić sie nad ewentualną przyczyna tego nadciśnienia.