Podwyższone ciśnienie u 13-latka

Witam ,mój 13 letni syn wrócił ze szkoły z informacją od pani pielęgniarki że ma za wysokie ciśnienie.Przy wzroście 173 cm i wadze 86 kg miał 140/90.Czy to już nadciśnienie?Dodam iż w domu zmierzyliśmy ciśnienie i syn miał 123/59. Pozdrawiam

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Jednorazowy pomiar wartości ciśnienia tętniczego nie pozwala postawić rozpoznania nadciśnienia tętniczego. Proponuję udać się do swojego lekarza, który podpowie jak wykonywać pomiary w domu przez pewien okres czasu i na tej podstawie oceni czy wartości ciśnienia tętniczego są prawidłowe.