Pytania dotyczące ciśnienia

Witam. Mam kilka pytań dot. Ciśnienia. Kiedy ciśnienie może być wyższe? Czy każdy wysiłek powoduje wzrost ciśnienia? Jakie wartości ciśnienia uznajemy za prawidłowe przy wysiłku? Kiedy mówimy o spoczynku a kiedy o wysiłku? Jakie zwykłe czynności zaliczany do wysiłku? Czy nadciśnienie dotyczy wysokich pomiarów w spoczynku czy w każdej czynności? Jaki wpływ na tętno ma pozycja? Czy stojąc tętno będzie wyższe niż leżąc? Czy masa mięśniowa ma wpływ na ciśnienie oraz tętno? Z góry dziękuję za odp.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Górna wartość prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi w spoczynku wynosi 140/90. Podczas wysiłku może dochodzić do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Nadciśnienie jest diagnozowane na podstawie pomiarów dokonywanych w spoczynku. W przypadku podejrzenia nieprawidłowości proszę udać się do lekarza.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, prawidłowo pomiar ciśnienia wykonuje się w spoczynku trwającym przynajmniej 15 min., należy przede wszystkim unikać wykonywania pomiaru po wysiłku fizycznym, wchodzeniu po schodach, wykonywaniu prac domowych. Na podstawie tego pomiaru wyznaczone są normy i wg niego prowadzone jest leczenie - w związku z tym pomiar ciśnienia bezpośrednio po lub nawet w trakcie wysiłku nie upoważnia do rozpoznania nadciśnienia. Mankiet powinien być prawidłowo dobrany do obwodu ramienia (odnośnie pytania o masę mięśniową) i powinien znajdować się na wysokości serca, tak, aby pomiary były porównywalne. Bezpośrednio po wstaniu ciśnienie i tętno mogą być podwyższone.