Nadżerka - jak się jej pozbyć?

Witam, mam 27 lat. 3 lata temu urodziłam dziecko i podczas porodu lekarz stwierdził, że mam nadżerkę. Podczas jednej z wizyt lekarz chciał przepisać mi tabletki dopochwowe, ale z racji, że karmiłam dziecko piersią stwierdził, że jest to niemożliwe i kazał zgłosić się, kiedy przestanę karmić. Jest to dla mnie strasznie uciążliwe: nieprzyjemne upławy mam przez cały okres cyklu, podczas podniecenia niesamowity ból w podbrzuszu, ból podczas zbliżenia, a na dodatek bardzo często pojawia się krew. Robiłam badanie cytologiczne, lekarz stwierdził że jest wszystko OK. Mam kilka pytań: 1. Czy żeby leczyć nadżerkę lekarz powinien skierować mnie na jakieś badania, czy od razu zacząć ją leczyć? 2. Czy tabletki dopochwowe nie powodują skutków ubocznych, np. tycia? 3. Czy sama mogę zdecydować, jaki wybrać sposób usunięcia nadżerki? Wolałabym coś innego niż tabletki, np. wypalanie.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przed rozpoczęciem leczenia nadżerki trzeba wykonać badanie cytologiczne (które już u Pani wykonano), aby wykluczyć raka szyjki macicy. Środki dopochwowe, które zalecił pani lekarz mają najprawdopodobniej działanie przeciwzapalne. Nie powodują tycia. Sposób usunięcia nadżerki powinien być podyktowany względami zdrowotnymi - lekarz zna się na tym i najlepiej będzie, jeśli zda się Pani na jego porady. Z dużym prawdopodobieństwem po kuracji środkami dopochwowymi nadżerka może się wycofać i leczenie inwazyjne (np. "wypalanie") nie będzie konieczne.  Zabiegi typu "wypalanie" mają często jakieś skutki uboczne i nie ma sensu ich wykonywać, gdy nie są konieczne.

Pozdrawiam!