Napadowe bicie serca i duszności u 16-latka

Jestem mamą 16-latka.Od jakiegoś czasu ma napadowe,szybkie ok.200/min. bicie serca,towarzyszą temu duszności.Trwa to ok.5-15 minut.Ostatnio się wydłużają.Zdarzają się raz na 2-3 tygodnie,bez jakiejś konkretnej przyczyny. Po wysiłku nic się nie dzieje a zdarzają się np. takie napady przy spokojnym chodzie lub przy leżeniu na kanapie. Byliśmy z tym u lekarza badanie EKG i Hollter. Nic nie wykazało.Dziś się powtórzyło, miał ciśnienie 162/118 i tętno 185. Co może być przyczyną?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane przez Panią objawy wskazują na zaburzenia rytmu u dziecka. Koniecznie powinna Pani zatem skonsultować syna ze specjalistą kardiologiem! Konieczne będzie powtórzenie Holtera EKG, być może nawet wykonanie badania dłuższego niż 24 godziny - tak by uchwycić epizod arytmii. Oczywiście proszę także wykonać dziecku podstawowe badania laboratoryjne, w tym ocenę funkcji tarczycy. Proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty kardiologa.