Napady przypominające częstoskurcz a nadaktywność nadnerczy

Miałam robione podstawowe badania: TSH 4.62 (0,38-4,31), morfologia w normie RDW-SD fl 37,30 (37,00-54,00), HCT % 42,3 (3,00-42,00), MCHC g/dl 36,1 (32,00-36,00), MPVfl 11,5 (8,5-11,9), glukoza mmol/l 5,67 (3,8-5,9), sód 141 nmol/l (136-145), potas 4,5nmol/l (3,5-5,1) EKG w normie, USG jamy brzusznej i tarczycy w normie. Napady przypominające częstoskurcz w sytuacjach niestresowych-np: przy oglądaniu telewizji wieczorem. Gwałtonie pojawiają się i zanikają. Czy to mogą być nadaktywne nadnercza?

Dzień dobry,

Z uwagi na za wyskie TSH , szczególnie dla Pani wieku (średnie TSH w populacji osób zdrowych ok. 1,5) proponuję oznaczenie FT3, FT4 i antyTPO, warto z wynikami udać się do endokrynologa, kt ory w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie. Nadczynność nadnerczy może mieć bardzo r o zne objawy, zależy od tego,, jaki hormon w nadmiarze jest produkowany. Proszę w czasie napadu zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze, jesli jest bardzo wysokie, to warto skonsultować to z endokrynologiem , który w razie potrzeby po zbadaniu Pani zleci dodatkowe badania. Warto również wykonać 24 h Holtera ekg, aby określić rodzaj zaburzeń i ich częstość. Może Pani w południe łykać jakiś preparat magnezu i obserwować, czy częstość napadów nie zmniejszyła się. Jednak najlepiej wybrać się do solidnego lekarza, który dokładnie Panią zbada i zleci konieczne badania w razie potrzeby oczywiście.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz