Nawracająca infekcja grzybicza miejsc intymnych

Od pół roku próbuje zwalczyć grzybice. Zaczęło się w styczniu od antybiotyków, ginekolog przepisal mi pimafucin i fluconazole(ja i partner) ,po miesiaczce infekcja wrócila.Kolejne leczenia: macmiror, invag, provag, lacibios femina, jednorazowa maść dopochwowa, i ostatnio clotrimazolum tabletki. W zeszłym tygodniu byłam u lekarza i stwierdził ze wszystko w porządku dlatego odstawiłam leki i w tym tygodniu znowu uplawy. Dodam że infekcje nawracają w ciągu kilku dni po odstawieniu leków.Co robić?

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczne jest także leczenie partnera oraz szczególna higiena osobista: pranie bielizny osobistej, pościelowej, ręczników w wysokiej temperaturze. Poza tym dla infekcji grzybiczej charakterystyczne są takie upławy jak twarożek białe twarożkowate i świąd, ale czasem infekcje mają charakter mieszany tzn mogą być wywołane przez inne patogenny: rzęsistka, bakterie być może to jest przyczyna nawrotów, może konieczne jest też dodatkowe leczenie.