Nawracające zapalenie ucha środkowego u 3,5-latka

Pytanie dotyczy 3,5 latka z nawracającym zapaleniem ucha środkowego. W połowie stycznia usunięto 3 migdał. Od tego czasu 3-krotnie syn przeszedł zapalenie ucha. 10-dniowa kuracja Zinatem pomogła, lecz kilka dni później nawrót choroby. Ponownie antybiotyk - cetraxal. Schemat się powtarza - kilka dni po zakończeniu terapii syn skarży się na ból ucha. Obecnie jest w czasie podawania pierwszej serii szczepionki Broncho-vaxom.

Były pobrane wymazy z noso gardła? Był zrobiony antybiogram? czy migdałek trzeci został usunięty dokładnie?Czy nie zostały jego fragmenty przy ujściach gardłowych trąbek słuchowych? miał badanie endoskopowe nosogardła po operacji? Miał badanie subiektywne i obiektywne słuchu? Szczepionki podajemy tylko na podstawie wymazów i posiewów z noso gardła. Masz nieprofesjonalnych lekarzy? Chodzi do przedszkola? itd..itp... zadzwoń.