Neuroborelioza czy SM? Pomocy

Witam! Cały czas zastanawiam się czy mam tylko neuroboreliozę (długo nieleczoną,ugryzienie przez kleszcza i rumień miał miejsce, ale został zbagatelizowany), czy może SM. Mam 23 lata. Trafiłam do szpitala z niedowładem lewego nerwu VII. Badania w kierunku Boreliozy ( Borelioza IgM IgG- 0,78TV), podaję tak jak mam napisane, niestety nie wiem jaki test i jaki zakres. MR głowy: Badanie wykonano w sek. SE(T1-ax), TSE (T2-ax i sag)/ oraz IR TSE/FlAIR bez wymazu kontrastowego. Umiarkowanie wyrażone cechy zaniku korowego mózgu z predylekcją do okolic czołowo-ciemieniowych. W istocie białej przykomorowo ( w bezpośrednim sąsiedztwie tylno-górnych części trzonów komór bocznych), widoczne są symetryczne niewielkie obszary i ogniska o hypeintensywnym sygnale w obrazach T2 zal. I FLAIR, a niewidoczne w obrazach T1 – zal, o niejednoznacznym charakterze demielinizacyjne? naczyniopochodne ? Innych zmian ogniskowych , szczególnie podnamiotowo, w moście i rdzeniu przedłużonym nie uwidoczniono. Ciało modzelowate niezwężone ,jednorodne. Układ komorowy nadnamiotowy symetryczny, nieposzerzony bez przemieszczeń w linii środkowej. Komora IV prawidłowa. Niewielkie zmiany w lewej zatoce szczękowej. W płynie mózgowo-rdzeniowym nie wykryto prążków oligoklonarnych. Czy na podstawie takich wyników można powiedzieć, która z chorób jest bardziej prawdopodobna ?
23 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niedowład n. VII - ale ośrodkowy, czy też obwodowy. Czy były inne odchylenia w badaniu neurologicznym?

Rzeczywiście za mało jest informacji o badaniu w kierunku boreliozy: czy to z surowicy, czy z płyny m-r, czty to ELISA. Przedstawiony sam taki wynik to za mało, najlepiej wykonać test metodą Western blot.

Według badania MR głowy (trudno ocenić bez obejrzenia kliszy), ale z opisu - nie wydają się być spełnione kryteria radiologiczne stwardnienia rozsianego.

Podsumowując - nie ma wystarczających informacji pozwalających postawić rozpoznanie żadnego z dwóch wymienionych rozpoznań - potrzebna jest dokładniejsza analiza wypisu ze szpitala, wykonanych badań, badania neurologicznego oraz wywiadu z chorym, co możliwe jest podczas wizyty u lekarza. Bez tego nie można postawić rozpoznania. Na pewno wskazana jest dalsza opieka w Poradni Neurologicznej, gdzie będzie można planować dalsze postępowanie m.in. w zależności od przebiegu klinicznego.

serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!