Czym się zajmuje neurolog i neurochirurg?

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące różnicy między doktorem neurologiem a neurochirurgiem. Mianowicie czym zajmuje się neurolog a czym neurochirurg? Nie do końca jestem w stanie zrozumieć różnicę między tymi dwoma zawodami. Kiedy ja, jako pacjent, powinienem udać się do neurologa a kiedy konieczna jest wizyta u neurochirurga? A może pacjenci mogą udać się tylko do neurologa a do neurochirurga nie? Jednak jak się z kimś rozmawia to najczęściej słychać, że ktoś poszedł na wizytę do neurologa, a jakoś nie spotkałem się z osobą, która byłaby na wizycie u neurochirurga. Czym zajmuje się neurolog a czym neurochirurg? Czy ich zadania są wymienne i generalnie lekarze obu tych specjalizacji leczą te same schorzenia czy może jednak czymś się różnią? Z góry bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienie moich wątpliwości. Pozdrawiam.

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam,
Lekarze obu specjalności zajmują się diagnostyką chorób układu nerwowego. Neurolodzy zajmują się leczeniem zachowawczym, a neurochirurdzy operacyjnym.

Magdalena Mroczek

Neurolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem farmakologicznym chorób układu nerwowego, a neurochirurg diagnozuje choroby układu nerwowego i leczy je operacyjnie.