Niedoczynność tarczycy a przyjmowanie leków

Witam ,mam niedoczynność tarczycy,wynik dobry,pani doktor do której chodzę od 5lat powiedziała mi że mimo że wynik jest dobry to do końca będę musiała brać tabletki na tarczycę,brałam euthyrox 100 potem 50,a teraz letrox.Moje pytanie ponieważ bardzo żle się czuję po tych tabletkach i wielokrotnie mówiłam pani doktor ,że tabletki nasilają moją migrenę to jednak pani doktor jagby nie reagowała.Pomóżcie co robić czy mogę brać coś innego np. Kelp i czy muszę brać mimo wyniku dobrego.Pozdrawiam

Witam Panią,

Jeśli ma Pani potwierdzoną niedoczynność tarczycy i na 50 ug Letroxu ma Pani prawidłowe stężenie TSH, to nie powinna Pani odstawiać leku, bo "wejdzie" Pani w niedoczynność tarczycy. Gdyby leki nie były potrzebne lub ich dawka zbyt duża, to Pani TSH byłoby poniżej normy. Kelp jest suplementem diety i nie może zastąpić leku. Prawidłowy wynik TSH przy leczonej niedoczynności tarczycy świadczy o właściwej dawce leku. Jeśli ma Pani niedoczynność tarczycy w przebiegu autoimmunologicznego zapalenia, np. choroby Hashimoto, to leczenie zwykle stosuje się do końca życia. Warto oznaczyć sobie stężenie przeciwciał we krwi: antyTPO i aTG.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz