Niedowidzenie w jednym oku u 28-latki

Witam! Czy niedowidzenie w jednym oku w wieku 28 lat da się jakoś zmniejszyć? Czy jeśli na drugim oku jest wada 1,75 to lepsze są soczewki czy okulary? Co zrobić żeby wada drugiego oka się nie pogłębiła?

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Zmniejszenie niedowidzenia zależy od jego przyczyny. W celu zapobiegania zwiększania wady w obrębie jednego oka wymagana jest korekcja wzroku i noszenie szkieł korekcyjnych. Jeśli chodzi o wybór okularów lub szkieł kontaktowych to przede wszystkim należy ustalić z lekarzem czy w Pani przypadku szkła kontaktowe możliwe są do używania.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, jedyną opcją terapeutyczną i profilaktyczną jest teraz stałe noszenie szkieł korektujących wadę. Wybór pomiędzy soczewkami a okularami zależy od indywidualnych preferencji. Ważne jest także nie "przemęczanie" oczu np. w zbyt długim patrzeniu w ekran komputera itp. Pozdrawiam.