Nieliczne niespecyficzne drobne ogniska o podwyższonej intensywności sygnału w czasie T2 - zależnym i sek. FLAIR
Witam bardzo proszę o pomoc w odczytaniu wyników badań. Wynik badania MR mózgu Nieliczne niespecyficzne drobne ogniska o podwyższonej intensywności sygnału w czasie T2 - zależnym i sek. FLAIR odpowiadające najprawdopodobniej ogniskom niedokrwiennym, naczyniopochodnym widoczne są w istocie białej w obu półkulach mózgu. Kąty mostowo- mozdzkowe i kompleksy nerwów VII i VIII w badaniu MR są prawidłowe. Nieco poszerzone szczeliny boczne mózgu i przestrzeń podpajecza nad polkulami mózgu i móżdżku.

MĘŻCZYZNA, 59 LAT ponad rok temu
Lek. Jacek Ławnicki
98 poziom zaufania
Witam!
Opis badania wskazuje na występowanie zmian o charakterze niedokrwiennym. Wskazana jest wizyta u lekarza prowadzącego.
Zmiany naczyniopochodne w obrębie mózgu są wynikiem miejscowego niedokrwienia tkanki mózgowej i wymagają wyjaśnienia przyczyny. Należy wdrożyć odpowiednią profilaktykę i leczenie aby w przyszłości zapobiec wystąpieniu udaru mózgu.
Najczęściej powstają jako konsekwencja chorób sercowo-naczyniowych, z których najczęściej wymienia się nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, hipercholesterolemię. Poza tym ważnym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów, cukrzyca i miażdżyca tętnic domózgowych Inne są natomiast przyczyny u osób młodych.
Należałoby wykonać badanie układu sercowo-naczyniowego, wykluczyć schorzenia hematologiczne i układowe.
W tym wypadku należałoby wykonać echo serca (najlepiej przezprzełykowe) celem wykluczenia drożnego otworu owalnego, holter EKG w kierunku zaburzeń rytmu serca, oraz usg tt domózgowych.
Z badań laboratoryjnych należy oznaczyć układ krzepnięcia, lipidogram, homocysteinę, wykonać badania w kierunku zespołu antyfosfolipidowego oraz chorób układowych.
Wiem, że brzmi to mądrze i skomplikowanie ale dobry lekarz będzie wiedział o co chodzi.