Nieoperacyjny guz jelita grubego

moja mama ma nieoperacyjny guz jelita grubego, 09.08.2013 podczas operacji wyloniono stomie.mamie z odbytu leci brazowa ciecz z krwia, co moge zrobic. kupilam lek iskador, czy jest nadzieja na pomoc, moze jest inna mozliwosc przedluzenia zycia . pozdrawiam

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, w przypadku nieoperacyjnych guzów jelita grubego leczenie chirurgiczne ma na celu głównie zmniejszenie dolegliwości, nie usuwa jednak przyczyny choroby. Iscador jest preparatem, któremu udowodniono, że wydłuża przeżycie chorych z niektórymi typami nowotworów, nie powoduje jednak wyleczenia. Preparat ten nie ma w Polsce statusu leku (stosowany jest m.in. w Szwajcarii, Niemczech), a lekarze nie mają doświadczenia w jego stosowaniu, a stosowanie preparatu na własną rękę (istnieją różne odmiany) może okazać się niebezpieczne.
Mamie potrzebna jest obecnie przede wszystkim opieka, pomoc w podstawowych czynnościach, leczenie przeciwbólowe.

Najlepiej, aby mama trafiła pod opiekę hospicjum domowego. W hospicjum domowym lekarz i pielęgniarka praktycznie są dostępne 24 godziny na dobę i mogą zareagować w każdej sytuacji. W takiej sytuacji paliatywnej można skorzystać z każdego leku, który daje szanse poprawy stanu zdrowia pacjenta i przedłużenia jego życia. Jednak o tym jak w chwili obecnej prowadzić objawowe leczenie powinien zadecydować lekarz po bezpośrednim kontakcie z pacjentem (lekarz hospicjum).