Nieregularna miesiączka i nadmierne owłosienie

Mam 24 lata i od dwóch lat mam problemy z regularnym miesiączkowaniem. Czasami nie dostaję okresu nawet przez pół roku. Gdy chodziłam do lekarzy zawsze przepisywali mi L***, po której dostawałam miesiączkę, ale przy kolejnej problem pojawiał się znowu. Mam również problem z nadmiernym owłosieniem zauważyłam, że rosną mi włoski na piersiach i brodzie. Bardzo chciałabym mieć dzieci, ale obawiam się, że mieć ich nie będę. Czy moje obawy są słuszne?

Witam serdecznie!

Faktycznie niepokojące są Pani wysoce nieregularne miesiączki i inne objawy, świadczące o zaburzeniach hormonalnych. Opisywane przez Panią owłosienie w nietypowych miejscach nazywane jest hirsutyzmem i najczęściej obserwowane są w hiperprolaktynemii i przy podwyższonym poziomie hormonów męskich.

W obecnej sytuacji wskazana jest diagnostyka hormonalna, polegająca przede wszystkim na wykonaniu pełnego panelu badań laboratoryjnych w różnych dniach cyklu. W tym celu powinna się zgłosić do ginekologa, który wystawi Pani odpowiednie skierowanie lub najlepiej do ginekologa-endokrynologa, który ma największe doświadczenie w leczeniu zaburzeń hormonalnych u młodych dziewcząt.

Odnosząc się do Pani obaw o ewentualną ciążę, radziłabym poczekać do ustalenia przyczyny Pani dolegliwości. Zaburzenia hormonalne, w większości przypadków daje się skutecznie leczyć i panie zachodzą w upragnione ciąże. Warto jednak rozpocząć diagnostykę i ewentualne leczenie jak najszybciej.

Pozdrawiam.