Nieregularne cykle miesiączkowe - co mi dolega?

Od dłuższego czasu mam nieregularne miesiączki (tj. ok. roku). Wcześniej były bardzo regularne, tzn. 18 to 18 i już było ok, a teraz mój cykl waha sie od 30 do 36 dni, różnie, co miesiąc to później. Ostatnią miesiączkę miałam 01.01 i normalnie powinnam miec ok. 31.01, a tu zamiast tego pojawił się ból piersi i brązowe plamienia, czasami przypominające fusy z kawy. Kiedy 2 miesiące temu byłam u lekarza, to mi powiedział, że takie plamienia to nic takiego, że to ze stresu. A teraz czytam, że to może być niedobór luteiny lub nawet choroba endometrium. Czy to może być dziedziczne, jak moja mama to miała? Czy jest coś, by poprawić regularność moich okresów?? Czy może to być również oznaka niepłodności?? Bardzo proszę o pomoc.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rozchwianie cyklu płciowego świadczy o zaburzeniach hormonalnych. Mogą być one związane ze stresem (są wtedy raczej przejściowe), wchodzeniem w okres menopauzalny lub nawet być objawem schorzenia endokrynologicznego. Polecam wykonanie diagnostyki hormonalnej u lekarza ginekologa, która powinna stwierdzić, jaki jest powód nieregularności. Tym bardziej, jeśli planuje Pani jeszcze zajść w ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!