Nieregularne miesiączki i męskie owłosienie

Mam 28 lat i nieregularne miesiączki od dawna, męskie owłosienie. Na usg - na jajnikach lekarz widział cechy PCO, miałam PRL na poziomie 51 (przy normie 3-24) i po bromergonie spadło do normy. Inne wyniki to TSH - 1,97 i FT4 1,21. Aktualnie zrobiłam poniższe badania w 3 dc: LH - 13,96 (norma 2,4-12,6) FSH- 6,9 (3,5-12,5) DHEA-S-393,3 (98,8-340) DHEA - 22,85 (1,3-9,8) Androstendion 5,71 (0,3-3,3) Insulina-6,5(2,6-24,9) Glukoza-78 (70-99) Wizyta za mc a ja się denerwuję. Proszę o ocenę tych badań.

Dzień dobry,

Z uwagi na zgłaszane przez Panią objawy oraz cechy hiperandrogenemii proponowałbym oznaczenie jeszcze 17(OH) Progesteronu, między 2 a 5 dniem cyklu (jeśli będzie bardzo podwyższony, będzie to wskazanie do wykonania testu z Synacthenem w warunkach szpitalnych). Warto również oznaczyć stężenie testosteronu oraz estradiolu we krwi (ma Pani podwyższone LH). Z wynikami proszę udać się do endokrynologa, warto zastosować odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz