Nierówne bicie serca i szmer

Anna 33 lata .Od kilku dni zaczelam czuc inaczej bicie serca.Na poczatku bylo to chwilowo normalne a potem tak jakby bylo slychac szmer w sercu teraz doszlo uczucie duszenia sie i bardzo przyspieszone bici co powoduje oslabienie ogolne.Majac 17 lat badania mowily o wypadaniu platka przedniego bez przecieku.Nieprawidlowosc nici sciegniste w jamie lewej komory.Czy to moze byc stres czy cos innego Dziekuje
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Minęło 16 lat od tamtego badania. Wskazana jest powtórna diagnostyka czy nie doszło do niedomykalności zastawki istotnej klinicznie i dającej objawy (możliwy postęp stwierdzonej w 17 r.ż. patologii). Powinna się Pani zgłosić do kardiologa. Niezbędne jest wykonanie badania echo serca w celu diagnostyki i pomiaru przecieku przez zastawkę (nie napisała Pani w której zastawce występuje wypadanie płatka).

Rozstrzygnięcie czy mamy do czynienia z emocjonalna przyczyną opisywanych dolegliwości czy też powody ich pojawiania się są inne nie jest możliwe wyłącznie na podstawie informacji zawartych w zapytaniu. Jedynie badaniem lekarskim możliwe jest stwierdzenie czy wspomniany ,,szmer'' jest w rzeczywistości patologicznym zjawiskiem osłuchowym związanym z problemem kardiologicznym. Jeżeli szmer rzeczywiście występuje może być spowodowany niedomykalnościa zastawki mitralnej związanej z prolapsem ( wypadaniem płatków zastawki). Z prolapsem zastawki mitralnej może być związana ( choć nie musi) arytmia. Wątpliwości należy rozwiać konsultując się z kardiologiem.