Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 4 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Szmer skurczowy nad punktem Erba

Witam,Lekarz rodzinny stwierdził że mam szmery nad sercem. skierował mnie do kardiologa na skierowaniu pisze " Szmer skurczowy nad punktem Erba" I dodał ze Już prędzej musiałby być ale on musiał je zbagatelizować i stad moje pytanie, Czy lekarz użył tych słów bo twierdzi ze są to szmer patologiczne czy może sa to szmery które nie są od kilku miesięcy. dodam ze kilka lat temu wspominał coś o kardiologu ale na tym się skończyło,dziękuje za odpowiedz pozdrawiam Ania :)
ponad rok temu

Leczenie migotania przedsionków

Migotanie przedsionków to zaburzenie pracy serca. To często występują choroba układu krążenia. O leczeniu migotania przedsionków opowiada ekspert - dr Piotr Gryglas, kardiolog.

Witam serdecznie.
Szmer skurczowy nad punktem Erba najczęściej towarzyszu niedomykalności zastawki mitralnej lub zwężeniu zastawki aorty. Obecność takiego szmeru wymaga weryfikacji w badaniu echokardiograficznym. Zapewne nie są to szmery, które pojawiły się z dnia na dzień, ich nasilenie mogło zwiększyć się w miarę upływu czasu. Jeśli nie towarzyszą Pani objawy w postaci kołatań serca, obniżonej tolerancji wysiłku czy duszności raczej nie ma powodów do niepokoju. Nie mniej jednak konsultacja kardiologiczna jest w tym przypadku jak najbardziej wskazana.

Rezydentka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy