Co oznacza konkretnie mój wynik i czy to coś groźnego?

Witam! Mam 21 lat. Mam pytanie dotyczące wypadania przedniej zastawki mitralnej ze śladową mi. Jakiś czas temu byłam u lekarza, bo mnie nie raz serce bolało, i mnie skierował na badania echokardiograficzne. Tamten lekarz powiedział mi, że nie jest to nic groźnego, ale mnie to martwi, zwłaszcza, że od 10 lat miałam robione co jakiś czas echo serca i miałam wadę serca niby spowodowaną dojrzewaniem. Oto wynik badania echokardiograficznego: Wielkość jam serca w granicach normy. Wypadanie przedniego płatka zastawki mitralnej ze śladową mi. Pozostałe zastawki w normie. Grubość i kurczliwość mięśnia serca prawidłowe. Osierdzie wolne. RVDd: 1,33 cm, IVSd: 0,884 cm, IVSs: 1,39 cm, LVIDd: 3,84 cm, LVIDs: 2,35 cm, LVPWd: 0,952 cm, LVPWs: 1,26 cm, FS: 38,9%, EF(Teich): 0,701, SV(Teich): 44,5 ml. PROSZĘ O POMOC!!!
21 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wypadanie płatka zastawki mitralnej, tzw. zespół Barlowa, to pewna dysfunkcja tej zastawki, polegająca na nadmiernym uwypuklaniu się płatka zastawki podczas skurczu, co powoduje jej niewielką niedomykalność, czyli nieszczelność, a to pociąga za sobą niewielki przepływ wsteczny krwi z lewej komory do lewego przedsionka podczas skurczu serca. U Pani ten przeciek jest minimalny, czyli bez większego znaczenia klinicznego.

Defekt spowodowany jest w tak młodym wieku najczęściej nadmierną wiotkością płatka zastawki uwarunkowaną genetycznie, może występować również jako efekt zwyrodnienia, zmian pochorobowych. Wada ta najczęsciej nie daje objawów klinicznych i wymaga okresowych kontroli lekarskich (kardiologicznych). Osłuchowo słychać ją jako tzw. klik skurczowy, może dawać takie dolegliwości, jak: bóle w klatce piersiowej, kołatania serca; wystapienie czy nasilenie objawów koreluje najczęściej ze stopniem nasilenia niedomykalności zastawki, u Pani ta niedomykalność jest śladowa. W ECHO serca wymiary jam serca, jego kurczliwość jest prawidłowa, nie ma więc powodów do niepokoju. Wymaga Pani okresowych wizyt kontrolnych, których częstość ustali kardiolog.

Pozdrawiam.