Wrodzona wada serca a bieganie

Mam na imie Lidia, mam 21 lat mierzę 156cm i ważę 46kg Kocham biegać. 15.09 przebiegłam półmaraton (1:49:27) Zrobiłam EKG i Echo serca. Okazało sie że mam prawdopodobnie wrodzona wadę serca: IM: ślad IA: ślad Wnioski: Brak istotnej patologii Czy mam szanse kiedys przebiec maraton ? np. jak zaczne wolniej biegac ? Bardzo zalezy mi na odpowiedzi :) Z gory dziękuję Lekarz powiedział mi też że jakaś zastawka czy cos mi sie nie domyka przez to

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, z podanych przez Panią informacji wynika, że w badaniu echokardiograficznym serca wykryto śladową niedomykalność zastawki mitralnej i śladową niedomykalność zastawki aortalnej. Niedomykalność zastawek serca polega na cofaniu się krwi i przez wiele lat może być bezobjawowa - w przypadku niedomykalności mitralnej (IM) pierwszymi objawami będzie przede wszystkim upośledzona tolerancja wysiłku, łatwe męczenie się, uczucie kołatania serca - na te objawy należy zwracać przede wszystkim uwagę.
W związku z opisywanym przez Panią trenowaniem biegania istnieje też prawdopodobieństwo, że śladowe wady pojawiły się wskutek treningu (trening powoduje przerost mięśnia sercowego, a zastawki serca zbudowane są ze słabo rozciągliwej tkanki łącznej).
Wynik badania powinien przede wszystkim zobaczyć kardiolog. Możliwe, że na podstawie dokładnej analizy wyniku echo zostaną przeprowadzone badania wysiłkowe.
Na pewno powinna Pani pozostawać pod kontrolą kardiologiczną, a wady powinny być obserwowane. Moim zdaniem po odpowiednim przygotowaniu może mieć Pani szanse ukończenia maratonu w przyszłości. Dla pewności jednak - w kontekście wykrytej wady serca i planów treningowych powinien się wypowiedzieć lekarz sportowy, który specjalizuje się w orzekaniu o zdolności do uprawiania sportu.