Niewielka przepuklina krążka międzykręgowego w zakresie kręgów lędźwiowych L4-L5

Witam serdecznie! Ostatnio dość często bolą mnie plecy w części lędźwiowej. Postanowiłam zrobić MRI. Opis podaję poniżej. Chciałabym zapytać, jak jest to poważne i jak się wyleczyć? Wyniki badania: Cechy niewielkiej dehydratacji krążka międzykręgowego na poziomie L4-L5. Na tym poziomie w lewym otworze międzykręgowym, w jego dolnej części widoczna jest niewielka przepuklina krążka międzykręgowego. Powoduje ona niewielki ucisk lewego korzenia L5 w zachyłku bocznym. Obraz pozostałych krążków międzykręgowych jest prawidłowy. Nie stwierdzam dokanałowych przepuklin na pozostałych poziomach. Trzony kręgowe prawidłowe. Pozostałe otwory międzykręgowe wolne. Stożek końcowy i korzenie ogona końskiego przedstawiają się prawidłowo. Z góry dziękuję.

Cechy niewielkiej dehydratacji krążka międzykręgowego na poziomie L4-L5. - oznacza niewielkie odwodnienie dysku międzykręgowego między kręgiem 4 a 5 lędźwiowym; Na tym poziomie w lewym otworze międzykręgowym, w jego dolnej części widoczna jest niewielka przepuklina krążka międzykręgowego. - oznacza występowanie niewielkiej przepukliny worka oponowego rdzenia kręgowego; Powoduje ona niewielki ucisk lewego korzenia L5 w zachyłku bocznym. - wskazuje na ucisk worka przepuklinowego na wyjście korzenia nerwowego, ale o bardzo małym nasileniu; Obraz pozostałych krążków międzykręgowych jest prawidłowy. Nie stwierdzam dokanałowych przepuklin na pozostałych poziomach. Trzony kręgowe prawidłowe. Pozostałe otwory międzykręgowe wolne. Stożek końcowy i korzenie ogona końskiego przedstawiają się prawidłowo. - oznacza, że pozostałe odcinki kręgosłupa są prawidłowe. Wynik opisuje niewielką przepuklinę krążka międzykręgowego w zakresie kręgów lędźwiowych L4-L5 z minimalnym uciskiem na korzeń nerwowy lewy. W takim wypadku wystarczające jest leczenie zachowawcze czyli stosowanie farmaceutyków i zabiegów rehabilitacyjnych. Trzeba w tej sprawie skonsultować się z neurologiem, który zadecyduje ostatecznie o dalszym sposobie postępowania.