Niewydolność krążenia u chorego na cukrzycę

Witam, proszę o poradę, mój ojciec trafił do szpitala na początku grudnia z dusznością i obrzękiem płuc, stwierdzono niewydolność krążenia. Echo serca z tamtego okresu wygląda tak: powiększona jama serca LP-45mm PK-36 MM, PMK-11 mm, Ts. Lk-10 mm; mięsień LK nieprzerośnięty; ogniskowe zwapnienia brzegów płatków zastawki aortalnej; gradient nieistotny; mała niedomykalność zastawki aortalnej (1 plus); duża niedom. zastawki mitralnej; mała niedom. zastawki trójdzielnej (2plusy); rvsp=30 mm HG, osierdzie norma; żyła główna 14 mm; akineza segmentów przykoniuszkowych LK i koniuszka serca; hipokineza pozostałych segmentow ścian LK; ZABURZENIA RELAKSACJI; EF 25 %; aorta wstępująca 30 mm.

Mniej więcej rozumiem, o co chodzi w tym wyniku, serce słabe i zniszczone, frakcja bardzo niska. Dodam, że ojciec w szpitalu poleżał około 6 dni i wypuścili go z lekami do domu, a lekarka, która miała przyjść wyjaśnić jak brać nie przyszła, bo poszła do domu. Wszystko dzieje się w małym mieście, ja byłam daleko i na odległość nie wyglądało to groźnie, skoro ojca wypuścili i lepiej się czuł. Po tygodniu wrócił już na OIOM, gdzie leży od Wigilii pod respiratorem usypiany, a serce mają wzmacniać lekami, żeby mógł sam oddychać. Jak można pomóc ojcu na tę chwilę i jeśli się uda potem. Liczę na to, że serce się wzmocni i będę go mogła zabrać tu do AM w Gdańsku, do jakiegoś profesora, ale w chwili obecnej nie wiem, co robić. Czy wziąć teraz od lekarzy jakiś papier o stanie zdrowia w chwili obecnej i z tym iść do AM, czy czekać? Dodam, że ojciec ma też cukrzycę. Proszę o pomoc.

Witam!
Całość obrazu klinicznego sugeruje zaostrzenie przewlekłej niewydolności krążenia. Biorąc pod uwagę wynik badania ECHO można wnioskować, że Pani tata prawdopodobnie przebył zawał w przeszłości, obecnie serce ma niską frakcję wyrzutową, obecne są wady zastawkowe oraz zaburzenia kurczliwości i relaksacji. Dodatkowo cukrzyca stanowi znaczne obciążenie i zwiększa ryzyko powikłań. Wszystko to, nie rokuje dobrze. W tej chwili najważniejsze jest wyrównanie niewydolności krążenia poprzez intensywne leczenie. Wydaje się, że obecnie nie ma sensu konsultacja w innym miejscu, gdyż każdy ośrodek jest zobligowany do leczenia zgodnie z obowiązującymi standardami, a na oddziale intensywnej terapii na pewno Pani tata ma zapewnioną wysoką jakość leczenia. Proponuję osobiście rozmawiać z lekarzem prowadzącym, powinien on udzielić informacji o stanie zdrowia najbliższej rodzinie. Pozdrawiam serdecznie!